ZalaZONE
Autóipari Próbapálya Zala Kft.
ZalaZONE járműipari tesztpálya

A zalaegerszegi tesztpálya egyedülálló, mivel a vezethetőségre és menetstabilitásra koncentráló hagyományos tesztpálya funkciók a jövő járműveire fókuszáló kutatás-fejlesztési infrastruktúra elemeivel együtt valósulnak meg; az egymásra épülő, többszintű validációt lehetővé tevő rendszerben. A tesztpálya egyedisége, hogy nemcsak a hagyományos járműdinamikai tesztek elvégzésére nyújt lehetőséget, hanem az autonóm (önvezető) járművek, továbbá az elektromos járművek validációs vizsgálatait is lehetővé teszi.

A ZalaZONE egy nagyszabású kutatásfejlesztési projekt a nyugat magyarországi Zalaegerszegen. Egy innovációs ökoszisztéma, melynek alapja a nemzetközi szinten egyedülálló járműipari tesztpálya és a köré felépült csúcstechnológiás tesztkörnyezet, ahol egyetemek, kutatóintézetek, állami fejlesztők és magáncégek működnek együtt autóipari, energetikai és agrár témájú kutatásokban.

Magyarország Kormánya 2016 májusában döntött a járműipari tesztpálya zalaegerszegi megvalósításáról azzal a céllal, hogy hozzájáruljon a hazai járműipari kutatás-fejlesztési kapacitások erősítéséhez. Ezzel összhangban jött létre az Autóipari Próbapálya Zala Kft., mint projektcég a zalaegerszegi járműipari tesztpálya megvalósítására; feladata a pálya tervezésének menedzselése, a beruházás megvalósítása, a kapcsolódó járműipari és mérnöki tudásháttér felépítése, valamint a tesztpálya versenyképes működtetésének megalapozása és az ügyfélkapcsolatok kialakítása.



A zalaegerszegi tesztpálya eddigi elkészült pályaelemei:

  • 1. Dinamikai felület

  • A dinamikai felület a következő fizikai tulajdonságokkal rendelkezik: 300 m átmérőjű aszfaltfelület, 760 m hosszú gyorsulási sáv 0%-os dőlésszöggel, valamint 20 m széles biztonsági felület, amely körbeveszi az aszfaltkört. A dinamikai felület 1%-os dőlésszöggel rendelkezik déli irányban. A különálló visszatérő út és a gyorsító sáv tartós felfestésekkel/útjelzésekkel van ellátva.

    Ezek a fizikai tulajdonságok lehetővé teszik a járművek dinamikai teszteléséhez, valamint az ADAS/AD teszteléshez (vezetés támogató rendszerek/önvezetés) szükséges manőverek végrehajtását.

    Végül, a dinamikai felület intermoduláris tesztek számára is alkalmas. „Hétköznapi” közlekedési szituációkat lehet különböző forgalmi helyzetekhez igazítani a különböző úttípusok, illetve egyéb infrastruktúra kombinálásával, ami lehetővé teszi a tesztelési sebességek és a fényfeltételek változtatását is.


  • 2. Fékfelület

  • A fékfelület teljes hossza 1100 m, amely egy 750 m hosszú gyorsulási sávból, 200 m hosszú fékfelületekből, valamint egy 150 m hosszú biztonsági zónából áll. A 200 méteres fékfelületeket 8 különböző sávra osztották, ezek a sakk felület, amelyben az aszfalt és a fehér epoxi gyanta váltakozik, az érdes aszfalt µ =~1, az alacsony súrlódású (japán csempe) µ =~0,1, a kék bazalt µ =~0,3, az aszfalt µ =~0,8, a csiszolt beton µ =~0,6, az aszfalt µ =~0,8 és az aquaplaning (vízen csúszás) medence (max. 5 cm vizes mélység). Minden sáv külön vizezhető.

    A sávok 4,5 m szélesek a kék bazalt sáv kivételével, amelynek szélessége 8 m. A fékfelület mindkét oldalán egy 20 m széles aszfaltozott biztonsági felület található. A teljes modul 80 cm bazalt alappal rendelkezik, amely lehetővé teszi az akár 40 tonnás járművek tesztelését. A fékfelület rendelkezik továbbá egy visszatérő sávval, különböző tartós felfestésekkel/jelzésekkel útszéltesztelésre, valamint egy további kijárattal a biztonsági zóna végén, amely az autópálya modulra vezet át, lehetővé téve a többmodulos tesztelést.

    Ezek a tulajdonságok lehetővé teszik az olyan fékmanőverek végrehajtását, amelyek a járművek dinamikus teszteléséhez, illetve az ADAS/AD teszteléshez (vezetés támogató rendszerek/önvezetés) szükségesek. A pályaelemen akár kooperatív járműirányítási teszteket is végre lehet hajtani. Mozgó vagy statikus akadályokkal, különböző sebességeknél, az ABS, ATC és ESP, valamint egyéb rendszerek használatával. Ezen túlmenően a járművek kombinált ADAS/AD és vezetésdinamikai rendszereit is tesztelni lehet. Lebonyolítható például a tehergépjárművek platooning tesztje különböző súrlódású felületeken történő áthaladás, illetve fékezés közben. Mindez, a tervezett V2X 5G/DSRC környezetben végrehajtott tesztekkel, a legkomplexebb integrációs teszteléseket teszi lehetővé. A modul mindkét vége csatlakozik a belső úthálózathoz, ami lehetővé teszi a több modulos tesztelést, illetve a "mindennapi" helyzetek szimulációjára is alkalmas.


  • 3. Kezelhetőségi pálya

  • A vadonatúj nagysebességű kezelhetőségi pálya a következő fizikai tulajdonságokkal rendelkezik: 2000m pályahossz, 12m szélesség, puha, kavicsos leállósáv/perem, valamint a 80cm bazalt alap, amely lehetővé teszi az akár 40 tonnás járművek tesztelését. A nagysebességű kezelhetőségi pálya egyéb tulajdonságai a következők: a változatos domborzat, amely lehetővé teszi a magas sebesség mellett végrehajtott megismételhető teszteket, a hátramenetben történő tesztelést lehetővé tévő delta pont, külön bejárati/kijárati pontok a személyautók és tehergépjárművek számára, a megfigyelő/parkoló terület, valamint a különböző tartós útjelzések/felfestések a csaknem 450m hosszú egyenes szakaszon.

    Más szavakkal a pálya lehetővé teszi az átfogó alvázfejlesztéseket és teszteket a középpontban a kormányzási, csillapítási, fékezési és gyorsulási manőverekkel a gépjárművek és gumiabroncsok világában elvártaknak megfelelően.

    Mindez magába foglalja az ADAS/AD teszthelyzeteket, mint a kamionok platooning tesztelését, a kooperatív járműirányítási tesztelést és egyéb teszteket.

    A nagysebesságű kezelhetőségi pálya intermoduláris tesztek végrehajtására is alkalmas. Lehetőséget nyújt mindennapi közelekedési helyzeteket kialakítására a különböző út típusok, illetve egyéb infrastruktúra kombinálásával.


  • 4. Kis-sebességű kezelhetőségi pálya

  • A kis sebességű vagy vizes felületű kezelhetőségi pálya elsősorban gumiabroncsok, és elektronikus menetstabilizáló rendszerek tesztelését kiszolgáló felület, ugyanakkor helyszíne lehet vezetéstechnikai tréningeknek is.

    A közel 1300 méter hosszú, 6 méter széles pálya teljes hosszon beépített vizező rendszerrel van ellátva. A 6 zónából álló, távolról vezérelhető vizező rendszer lehetővé teszi a pálya különböző konfigurációban történő használatát, szükség esetén tesztjárművek egymástól való elszeparálását.

    Az útfelület nedvesítésére felhasznált víz visszaforgatásra kerül, ezáltal csökkentve a felhasznált víz mennyiségét, a környezet terhelését. Az éles kanyaroknak és a vizezett, speciálisan csiszolt aszfaltfelület limitált tapadásának eredményeképp a pályán elérhető átlagsebesség viszonylag alacsony, megközelítőleg 60 km/h.

    A wet handling pálya részét képezi még egy kör alakú, úgynevezett skid-pad modul is, amelyet csiszolt bazalt, valamint aszfalt felület alkot. Ez lehetővé teszi alacsony tapadású felületen a kontrollált alul- és túlkormányzottsági, valamint driftmanőverek végrehajtását biztonságos körülmények között.

    A pálya teljes területe kizárólag vizezett állapotban használható tesztelésre, megakadályozva ezzel a gumiabroncsról leváló részek felkenődését a felületre, így lehetséges a homogén tapadási viszonyok biztosítása. A sofőrök biztonsága érdekében a pályamodul fűvel borított biztonsági zónával van körülvéve.


  • 5. Smart City

  • A smart city, amelynek legnagyobb tömbmérete 25x60m, a teljes területe pedig 15 ha, a különböző városi környezetek figyelembevételével számos közlekedési, műszaki (NCAP/V2X) és dinamikus teszthelyzetet tesz lehetővé, amelyek során a járművek elérhetik az akár 70km/h sebességet, és az akár 40 tonnás járművek tesztelése is lehetséges. Az épített területen számos 2,75-3,5m szélességű sáv található 25-500m hosszan, továbbá útjelzések/állványok, valamint táblák, utcalámpák, vasúti-/villamos átkelők, különböző burkolatok (aszfalt, beton, bazalt, murva), és ezen kívül olyan útgeometriák, ahol a kereszteződések, körforgalmak és emelkedők (10-20%) valódi európai városokat keltenek életre. Minden almodul olyan épületeket és homlokzatokat tartalmaz, ami a hasonló környéken jellemző, például a belvárosi részen 10 m magas városi homlokzatokat.

    Az összetett modul fizikai tulajdonságai lehetővé teszik mind a járművek dinamikus, mind pedig az ADAS/AD tesztelését. A különböző kereszteződésekben és sávkialakításokban az alacsony sebességű platooningot, valamint különböző (statikus, illetve mozgó) akadályok használatával a magas és alacsony µ értékű felületeken történő vészfékezést lehet tesztelni. A városi közlekedési helyzetek több járművet is érinthetnek ABS, ATC, ESP használata során tesztelés szempontjából. Ezen túlmenően a járműveket, gyalogosokat, kerékpárosokat és egyéb könnyen sebezhető közlekedési szereplőket (Vulnerable Road Users – VRU) érintő kooperatív teszteket is véghez lehet vinni. Parkolási szempontból különböző kialakításokat és vezetési helyzeteket lehet feltárni, mint például a parkolószolgálat, a parkoló asszisztens rendszerek és az okos parkolási infrastruktúra. Olyan különböző útépítési zónák létrehozása is lehetséges, melyeken út menti tárgyak helyezhetők el, ADAS/AD teszteléshez. Ilyen tárgyak lehetnek például épülethomlokzatok, fák, parkoló autók, kerítések, hulladéktárolók, stb. A látszólag végtelen számú előkészíthető közlekedési helyzet, valamint a V2X 5G/DSRC környezetben végrehajtott tesztek lehetősége a V2X és egyéb kommunikációs technológiák legkomplexebb integrációs tesztelését teszi lehetővé, beleértve a smart city „digitális testvérvárosának” bevonását a párhuzamos szimulációs tesztek érdekében. Végül, a modul két végén lévő csatlakozás a belső úthálózathoz lehetővé teszi az intermoduláris tesztelést, illetve a „mindennapi” helyzetek kialakítását, mint például az utolsó mérföld funkciót különböző kombinált mobilitási megoldásokkal.

    A smart city a ZalaZONE járműipari tesztpálya új, legkorszerűbb modulja és az európai ADAS/AD tesztelési infrastruktúra etalonja a maga 5 almoduljával, illetve különböző városi tesztkörnyezetével, amelyek a következők: az alacsony sebességű parkolási zóna a logisztikai udvarral tehergépjárművek részére;belvárosi tér, a nagysebességű városi többsávos terület; a külvárosi / lakóövezeti terület; a különleges “T-elágazási” zóna; dombos szakasz 10, illetve 20%-os emelkedőkkel.


  • 6. Autópálya

  • Az Autópálya modul célja realisztikus autópálya tesztkörnyezet biztosítása, amely kiemelt jelentőséggel bír az ADAS rendszerek tesztelése és jóváhagyása szempontjából.

    Az 1500 méter hosszú pályaszakaszon végig 2x2 forgalmi sáv és leállósáv került kialakításra. A különféle, minél változatosabb autópályás szituációk érdekében a burkolat a nagyrészt aszfaltburkolat mellett betonburkolatot is tartalmaz. Szintén a változatosság miatt az elválasztó elemek is különböző kivitelűek, az egy- és kétsoros szalagkorlát mellett ún. new jersey elemek is megtalálhatók. Az önvezető funkciók szempontjából különösen kritikus le- és felhajtó manőverek miatt az autópálya szakaszon két-két le- és felhajtó csomópont is kialakításra került.

    Az autópálya felett áthaladó híd a járműbe beépített szenzorok és kamerák szempontjából releváns tesztesetekre ad lehetőséget.


  • 7. Vidéki útrendszer

  • A vidéki útrendszer vadonatúj modul a ZalaZONE autóipari tesztpályán, amely egy összesen 2500m hosszú belső úthálózatot tartalmaz, beleértve egy 500m hosszú 2x2 sávos szakaszt és egy 130m hosszú 10%-os oldalemelésű útszakaszt. A belső úthálózat egyben tesztkörnyezet is, amely számos, autópálya és közúti követelményeknek megfelelő szakaszból áll, lehetővé téve a reális közúti tesztek végrehajtását közepes és nagy sebességnél. A többféle útfelületen túl, az utakon lehetőség van a különböző útviszonyok és vezetési körülmények emulálására is, mint például az útfrekvencia, illetve a GPS árnyékolás, valamint a változó meredekség és emelkedés.


  • 8. ADAS felület

  • A felület 250x60 m alapterületű, 400 m hosszú és 8 m széles gyorsítósávval rendelkezik. Az új felületen az összes AD és ADAS rendszer tesztelhető minden létező szabványnak és követelménynek megfelelően, a legkülönfélébb NCAP forgatókönyvek szerint. Mindehhez a mindennapi használat során nélkülözhetetlen, teljesen felszerelt személygépkocsi- és tehergépkocsi-műhelyeket biztosítunk, teljes mérnöki és szervizháttérrel (EuroNCAP célok és hordozók, működtetők, lokalizáció és magas szintű vezérlőegységek).

    Az utóbbi évtized autóipari fejlesztései az autonóm járműfunkciókat helyezték előtérbe. Ennek a technológiának az előfutárai a fejlett vezetőtámogató rendszerek (ADAS), amelyek már megjelentek a piacon – ilyenek például a sávtartó asszisztens rendszerek, az automatikus vészfékezés vagy az adaptív sebességtartó automatika. Ezekhez a rendszerekheze szabványosított vizsgálati protokollok állnak rendelkezésre (EuroNCAP), és az autóipar jelenleg nagy igényt támaszt az ilyen vizsgálati tevékenységre. A szükséges tesztberendezések mellett a tesztelési környezetnek részletes és szigorú specifikációi vannak; a ZalaZONE-nál az ADAS felület egy külön erre a célra kialakított terület, amely megfelel a szabványosított ADAS tesztelés minden követelményének.


  • 9. Dombok modul (Lejtők)

  • A modul 7 különböző emelkedőt tartalmaz, 8% és 30% között változó emelkedési szögekkel, valamint egy további, elkülönített visszatérő sávot. 4 emelkedő részben speciális kerámia burkolatot kapott, amely nedves állapotban a jéghez hasonló tapadást biztosít. Igény esetén a felületek vizezhetők, így a tesztek akár alacsony, magas, illetve kombinált tapadású felületeken is elvégezhetők.

    A pályaelemen leggyakrabban végzett manőverek olyan rendszerek tesztelésére szolgálnak, mint a kipörgés-gátló és a hajtáslánc-szabályozó rendszerek.

    A modul professzionális környezetet biztosít nehéz körülmények közötti manőverek végrehajtásához, például induláshoz - megálláshoz lejtőn vagy emelkedőn különböző sebességnél, gyorsításnál, illetve lassításnál.


  • 10. Zajmérő felület (NVH)

  • Standard 20x20 m-es mérőfelület, mely ISO 10844 aszfaltminőségű. Kétirányú 250 m-es gyorsítósávval és irodakonténerrel, mely közvetlen rálátást biztosít a pályára.

    A zajmérő felület lehetővé teszi a négykerekű személy- és haszongépjárművek (M és N kategória) UNECE R51.02 és UNECE R51.03 szerinti, valamint a motorkerékpárok (L kategória) UNECE R41.04 szerinti elhaladási zajának mérését és kiértékelését.

    Az ISO-tanúsítvánnyal rendelkező pályaelem felületi minősége és az 1. pontossági osztályú Müller BBM PAK MKII elhaladási-zaj mérőberendezések megfelelnek ezen jogszabályok szerinti típusjóváhagyási és gyártásmegfelelőségi (COP) mérések összes kritériumának.

    Ezen kívül a modulon gumiabroncs gördülési zaj mérést (UNECE R117) illetve AVAS (Acoustic Vehicle Alerting System) fejlesztést és tesztelést (UNECE R138 és US 49 CFR 571-14) is kínálunk. Emellett egyéb, ezekhez kapcsolódó fejlesztési feladatok is végezhetők, beleértve az egyes komponensek, a különböző járműbeállítások, vezetési üzemmódok és vezérlőszoftver paraméterek hatását az elhaladási zajra. Ezen kívül beltéri zaj- és rezgésmérést illetve összehasonlító elemzés is végezhető a jármű állandó és tranziens üzemi körülményei között.


  • 11. Nagysebességű ovál pálya (HSO)

  • Jelenleg építés alatt áll. Várható átadás: 2025



    ';


    <--
  • 1

  • 2

  • 3

  • 4

  • -->
    Autóipari Próbapálya Zala Kft.
    8900 Zalaegerszeg, ZalaZONE tér 1.
    Telefon: +36 92 900 117
    Fax: +36 92 900 118
    WebPlane